- Reklama -
DomůZdravíJak snížit riziko srdečních chorob

Jak snížit riziko srdečních chorob

Životní styl má na zdravé srdce zásadní vliv. Riziko srdečních chorob, jež patří k častým příčinám úmrtí, lze snížit změnou každodenních návyků.

5 zdravých návyků, které zlepší vaše zdraví a sníží riziko srdečních chorob

Jeden z největších zdravotních problémů současnosti, jemuž čelí lidé po celém světě, představují nemoci kardiovaskulárního systému. Srdeční zástavy, srdeční vady a další nemoci jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Jak se onemocnění srdce vyvarovat a zlepšit jej?

Příčin srdečních onemocnění je celá řada. Roli hraje věk, pohlaví, genetické predispozice a předchozí anamnéza, ale i nezdravý jídelníček, nadváha, obezita, stres, alkohol, kouření a další. Zdravé srdce by mělo být vždy na první místě. Na změnu životní stylu není nikdy dost pozdě.

Cvičení prokazatelně podporuje zdraví srdce

Nejdůležitější sval v těle, který potřebuje každodenní cvičení, je ten, který nevidíte, ale nelze bez něho žít. Je to vaše srdce. Díky pravidelnému cvičení se pro vás pohyb stane snazším a daleko lépe se vám bude dýchat. Fyzický pohyb pozitivně působí na činnost vašeho srdce a celého oběhového systému.

Pravidelné cvičení zlepšuje:

● srdeční funkce,

● svalovou sílu,

● kloubní pohyblivost,

● pocit pohody.

Vyvážený a pestrý jídelníček pomáhá udržet zdravou váhu

Pohyb se zdravým jídelníčkem představuje jediný způsob, jak si udržet normální tělesnou hmotnost. Přesto po celém svět stoupá počet lidí trpících nadváhou a obezitou. Přitom jíst zdravě není až tak složité.

● Používejte co nejméně upravované potraviny.

● Vyhýbejte se polotovarům a jídlům z rychlých občerstvení.

● Dbejte na pestrou skladbu jídelníčku, v němž by měla být zastoupena zelenina i ovoce, luštěniny a obiloviny, ořechy a semínka i živočišné produkty.

● Nezapomínejte na přiměřené velikostí porcí a nepřejídejte se.

● Jezte pravidelně.

Kontraproduktivní se ukázaly také striktní zákazy jíst sladké a tučné. Stačí tato jídla omezit a dopřávat si je jen občas a zato s chutí a bez výčitek svědomí.

Jídelníček je zdrojem všech životně důležitých živin včetně vitamínů a minerálů. Chcete-li mít jistotu, že vašemu tělu žádné nechybí, užívejte kvalitní doplňky stravy.

Klidný spánek je nezbytný pro regeneraci těla i mysli

Během spánku prochází tělo mnoha důležitými regeneračními a opravnými procesy. Pokud je příliš krátký a mělký, regenerace je nedostatečná, a to se negativně projeví na celkovém zdravotním stavu včetně srdce.

Kvalitu spánku nejvíce snižuje málo času věnovaný nočnímu odpočinku, nadbytek stresu, sledování obrazovek TV, monitorů a mobilních telefonů, alkohol a kouření. Doporučeno je spát 7 až 8 hodin denně a dodržování zásad pro kvalitní spánek, mezi něž patří tichá, tmavá a vyvětraná ložnice bez elektronických zařízení. Místo telefonu si do postele vezměte knihu.

Relaxační cvičení zlepšuje zdraví srdce

Stres je do určité míry přirozenou a žádoucí součástí života. Příliš mnoho stresu není přínosné a dlouhodobě trvající silný stres může vést ke srdeční zástavě.

Naučit se zvládat stresové situace a nenechat se jimi ovládat, je pro zdraví srdce a celkovou duševní pohodu důležité. Stres pomáhají zvládat fyzické aktivity, například cvičení jógy, dále meditace a relaxační cvičení a dechové techniky.

Omezte konzumaci alkoholu a přestaňte kouřit

Kouření ani alkohol zdraví nikterak neprospívá. Přesto si spousta lidí neodpustí sklenku vína a většinou skončí u dvou a více. Nejvíce škodlivé je popíjet alkohol před spaním.

Místo toho, aby se tělo soustředilo na regeneraci, odbourává alkohol, a spánek je nekvalitní. Zkuste alkohol nahradit relaxační lekcí jógy nebo šálkem bylinkového čaje pro lepší spánek.

Kouření zhoršuje vstřebání živin, poškozuje zdraví a urychluje stárnutí. Přestaňte a budete se nejen cítit mladší, ale i vypadat. Nedokážete-li přestat, omezte alespoň počet cigaret za den na nezbytné minimum.

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img