- Reklama -
DomůKrásaZářivá pleť bez akné? Zdravý životní styl navrátí svěžest!

Zářivá pleť bez akné? Zdravý životní styl navrátí svěžest!

Objeví se vždy, když o něco jde. Beďar. Jednou vyraší na čele před zkouškou nebo testem, jindy před důležitou pracovní schůzkou. Jsou v životě období, kdy se jejich počet násobí a jedná se o závažný chronický kožní problém. Projevuje se zčervenáním pokožky, černými tečkami i zmíněnými pupínky, které se mohou rozvinout do nepříjemných a bolestivých boláků a lézí. Jak se akné zbavit? Co dělat, aby zase pokožka zářila? Důležitá je důsledná kosmetická péče, ale také změna životního stylu.

Akné v době hormonálních změn

Zásadní roli mají při akné hormony. To je důvod, proč 80 procent mladistvých trpí tímto chronickým zánětlivým onemocněním. Je to dáno hladinou androgenních hormonů, kdy se zvyšuje množství kožního mazu. Důsledkem jsou černé tečky a zanícené póry s následným rozvojem pupínků. Zánět se může rozšířit nebo prohloubit do podkoží, vznikají bolestivé boule nebo kožní léze, což mnozí náctiletí řeší jejich vymačkáváním, což je nejhorší cesta, jak se zbavit akné. Kromě hormonálních změn v dospívání se mohou zánětlivé vřídky projevit na pokožce v době těhotenství nebo šestinedělí.

Další důvody kožních problémů

Hormonální výkyvy hrají zásadní roli, ale neméně důležité jsou i další faktory vedoucí ke zhoršení stavu pleti. Kůže je totiž největším orgánem, odráží se v ní životní styl i každodenní jídelníček. Stav pokožky ovlivňuje životní prostředí a smog plný toxinů a škodlivých látek a ke ztrátě elasticity dochází vlivem nadměrného slunění. Rozvoj nevzhledných pupínků souvisí s nedostatečnou péčí o pleť s akné, ale také s nezdravým životním stylem s přemírou stresu a napětí, které kožním buňkám neprospívají. Obdobně se rozvíjí zánětlivé procesy vlivem stravování a kouření. Které potraviny mají zásadní dopad na kůži?

Cukry a tuky podněcují záněty

Strava má zásadní účinky na pokožku. V prvé řadě existují potraviny, které mají potenciál k rozvoji alergií. Může se jednat o určité druhy ovoce a zeleniny, také mléko, ořechy nebo výrobky obsahující lepek. Po snězení těchto potravin hrozí vyrážka, zarudnutí nebo kopřivka, kůže může být oslabená, což je živná půda pro bakterie a rozvoj akné. Chronické kožní onemocnění zesiluje konzumace sacharidů a tuků, pokožka je extrémně citlivá na soli, přidané látky, dochucovadla a kořenící směsi včetně chilli.

Vyvážený jídelníček i více spánku

Jak tedy docílit zářivě čisté pleti? Rozhodně je potřeba zařadit do jídelníčku zdravé potraviny a řídit se zásadami vyváženého stravování. Základem každodenní stravy musí být obiloviny a celozrnné potraviny, ovoce a zelenina s obsahem vitamínů C a E, libové maso, ryby, sýry a luštěniny. Vhodné je suplementovat minerální látky, jako je zinek. Nezbytné je dodržovat pitný režim a vyloučit alkohol a kouření. V rámci změn je nutné více odpočívat a dodržovat pevně daný spánkový režim a ubrat z hektického životního stylu, protože stres patří mezi největší nepřátele zdravé pokožky.

Předchozí článekV čem zazářit na horách?
Další článekCo jsou to betaglukany?
- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img