- Reklama -
DomůZajímavostiVíte, co jsou látkové plenky a jak se používají?

Víte, co jsou látkové plenky a jak se používají?

Látkové plenky známe asi všichni. Ještě si pamatujeme, jak je naše maminky nebo babičky vyvářely ve velkých hrncích. Dnes se látkové pleny opět vrací na scénu. Akorát jako všechno přichází jejich modernější a designovější verze.

Co je novodobá látková plena zač?

Není divu, že když se řekne látková plena napadne mnoho lidí klasická bílá látková plena, kterou známe z dětství my. Dneska se ale budeme bavit o trošku jiných látkových plenách.

Tyto plenky jsou vyrobeny z různých materiálů. Skládají se z nepromokavých designových kalhotek – na internetu najdete široký výběr různých vzorů a barev. Druhou částí jsou potom separační plenky. Ty vytváří vrstvu mezi látkovými kalhotkami a zadečkem a zabraňují tak znečištění látkové pleny.

Používání

Používání se příliš neliší od normálních jednorázových plen. Akorát po použití neputují do koše na odpadky ale do koše na prádlo, do pračky a do sušičky. Pak je můžete v klidu používat znovu, znovu a znovu.

Plenky pereme na 40° nebo 60° podle doporučení výrobce. Doporučujeme plenky před samotným praním vymáchat. Při praní ale nikdy nepoužívejte aviváž, která snižuje savost pleny.

Sušit pleny můžete jak na šňůře na čerstvém vzduchu, tak i v sušičce. A to nejlepší na konec! Látkové pleny nemusíte žehlit. Při žehlení hrozí poničení svrchních kalhotek. Navíc bakterie jsou zničeny už při praní, není proto potřeba je žehlit. Většina výrobců to nedoporučuje.

Proč zvolit látkové pleny?

Kromě toho, že látkové plenky vypadají prostě skvěle, jejich používáním ulevíte i přírodě. Klasické pleny vytváří obrovské procento odpadu.

Samozřejmě i při výrobě látkových plen a péči o ně spotřebujete poměrně dost energie, ale dopady na životní prostředí jsou v porovnání s obyčejnými plenami zanedbatelné.

Zároveň látkové pleny přináší benefity i pro zdraví dítěte. Nejen, že díky hypoalergenním materiálům jsou vhodné i pro tu nejcitlivější dětskou pokožku, ale podporují také správné vývoj kyčlí. Na zadečku vašeho miminka se také objeví méně opruzenin.

Látkové pleny se také vyplatí i při cestování s miminkem. Pokud je v cílové destinaci pračka, rozhodně nemusíte tahat balíky jednorázových plen. Bude vám stačit několik kalhotek a separačních plen.

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img