- Reklama -
DomůAktualityKdy se na Zemi objevil kyslík?

Kdy se na Zemi objevil kyslík?

Je těžké udržet molekuly kyslíku, přestože jde o třetí nejrozšířenější prvek ve vesmíru, který vzniká v superhorkém a superhustém jádru hvězd.

Je to proto, že kyslík může vytvářet sloučeniny s téměř všemi ostatními prvky periodické tabulky prvků. Jak se tedy stalo, že má Země atmosféru tvořenou zhruba 21 procenty tohoto materiálu?

Zhruba před 2,45 miliardami let se izotopický poměr síry změnil, což naznačuje, že se kyslík poprvé stal významnou složkou zemské atmosféry.

Přibližně ve stejné době se v dávných půdách začalo objevovat oxidované železo a na mořském dně se usazovaly pásy železa, které byly produktem reakcí s kyslíkem v mořské vodě.

Vypadá to tak, že kyslík se poprvé objevil někdy před 2,7 až 2,8 miliardami let. V atmosféře se usídlil zhruba před 2,45 miliardami let.

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o tom, zda je fantazie či ne že nás může pohltit jednoho dne černá díra nebo co nám může říct filozofie o vzniku vesmíru, hvězda, planet či černých děr.

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img