- Reklama -
DomůVařeníKde se vzala tradice narozeninového dortu

Kde se vzala tradice narozeninového dortu

Dát si k narozeninám dort Pavlova s mascarpone nebo nejlepší a originální mechový dort je dnes zcela běžné. Málokdo však tuší, kdy se začaly slavit narozeniny. Tradici oslav přinesli již staří Egypťané. Za narozeninové dorty mohou Řekové a večírky lze připsat na vrub Němcům.

Narozeninová tradice pochází od starých Egypťanů, kteří věřili, že když jsou faraoni korunováni, stávají se bohy. Proto byl den jejich korunovace dnem jejich narození. Tato oslava však měla jednu chybu, nepodávaly se na ní žádné dorty.

Narozeninový dort jako pocta Artemidě

Tradici převzali a vylepšili staří Řekové, přidali k ní dort. Proč dort? Řekové potřebovali něco, co by mohli nabídnout Artemidě, bohyni Měsíce, jako poctu v den jejích narozenin. 

Řekové se pustili do pečení dortů ve tvaru měsíce a zdobili je zapálenými svíčkami, aby zářily jako měsíc. Každý oslavenec tak může poděkovat starým Řekům a s chutí se pustit do své oblíbené sladké pochoutky. 

Tipy na nejlepší narozeninové dorty přináší recepty na Receptík.cz. Najde se zde například recept na dort Pavlova s mascarpone nebo nejlepší mechový dort se špenátem a spousta dalších narozeninových dobrot.  

Narozeninové dorty pro německé děti

Předpokládá se, že první skutečný narozeninový dort byl vyroben v Německu ve středověku. Němci slavili narozeniny dětí dortem a oslavu nazývali Kinderfest.

Dorty byly původně prostým výrobkem podobným chlebu, později se z nich stala mnohem sladší verze, nazývaná Geburtstagorten.

V 17. století se narozeninové dorty začaly vyrábět propracovanější a obohacené o detaily. Dorty získaly polevu, vrstvy a ozdoby, například květiny. Tyto druhy dortů si však kvůli drahým ingrediencím mohla dovolit pouze bohatá vyšší vrstva.

V 18. století se staly potraviny a pomůcky na pečení narozeninových dortů dostupnější, a tedy i cenově přijatelné pro širokou vrstvu obyvatel. Díky tomu, že se cena dortů výrazně snížila, počet vyrobených dortů výrazně vzrostl.

Oslava narozenin dnes

Dnes většina západních kultur slaví narozeniny dortem, zapálenými svíčkami a narozeninovou písní. Počet svíček obvykle představuje věk oslavované osoby. Mnozí věří, že při sfouknutí všech svíček jedním dechem je třeba vyslovit tiché přání. Přání se nesmí říct nikomu jinému, jinak se nesplní.

To, co bylo kdysi jen jednoduchým pečivem, je dnes světem složitých druhů a chutí. Mezi nejoblíbenější patří recept na dort Pavlova s mascarpone nebo se smetanou, red velvet se smetanovou polevou, vanilkový dort s máslovou polevou nebo klasický čokoládový dort. Příznivci originálních dortů ocení nejlepší mechový dort se špenátem.  

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img