- Reklama -
DomůZajímavostiHome office? Rozdělte si domácí prostor i čas!

Home office? Rozdělte si domácí prostor i čas!

Obdobně jako v jarních měsících i nyní na podzim hrozí, že zaměstnavatelé se rozhodnou pro odeslání zaměstnanců k práci do domácího prostředí. Po jarních měsících se někteří tohoto rozhodnutí děsí, protože tento čas byl náročný pro celou rodinu, tím spíše v době uzavření škol a domácího vyučování. Jak se z práce z domova nezbláznit? Co je dobré udělat pro to, aby si rodina práci i případnou školu z domova užila? Klíčem k úspěchu spočívá v rozdělení prostoru i času, co dalšího ještě pomůže?

Rozdělte prostor a připravte si pracovní místo

Zásadní je určit si prostor pro práci a striktně jej dodržovat. Místo by nemělo být v ložnici, mělo by umožňovat sezení u stolu tak, aby bylo dobře vidět na notebook nebo počítač. Vhodnější je pro práci využití externího monitoru, od věci není i pořízení myši nebo klávesnice.

Pracovní koutek by měl být využíván striktně pro práci, aby nedocházelo k narušení pracovního prostředí a mělo by být oddělené od rodinného zázemí, aby byl zajištěn klid na práci nebo rozhovory s kolegy. Na dobu plánovaných videokonferencí je proto vhodné zajistit hlídání dětí chůvou, která může vzít v tomto čase děti na procházku do parku.

Přesně daný denní harmonogram

Jak stihnout práci, děti, procházku, sport v době karanténních opatření? To řešila většina rodin uzavřených v domácím prostředí. Odpověď je nasnadě, je možné zvládnout většinu činností, ale je nutné nastavit přesně daný časový harmonogram, který budou dodržovat všichni členové rodiny.

Dále je nutné práci a různé činnosti v domácnosti rozdělit mezi všechny členy rodiny, případně delegovat některé aktivity na další subjekty, včetně soukromých. Čas by měl být rozdělen totiž nejen na práci a rodinu, ale zapomenout by se nemělo ani na čas, který stráví partneři pouze spolu. Jen tak budou schopni náročnou situaci zvládnout a ceny za hlídání dětí nejsou nikterak vysoké.

Sport a relaxace vyčistí vzduch

Vyrazit si tak mohou rodiče jen ve dvou na procházku, za sportem může o víkendu naopak celá rodina. Sport, aktivní odpočinek, ale i relaxace jsou totiž možnostmi, jak si vyčistit hlavu od všudypřítomných negativních zpráv ohledně pandemie nebo koronaviru. Podle vědců je sport nutný pro řádný odpočinek, ale posiluje také tolik potřebnou imunitu pro boj nejen s koronavirem, ale i s respiračními onemocněními, která na podzim populaci ohrožují.

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img