Mysl každého z nás podléhá nejrůznějším svodům a zkratkám. V mnoha situacích nemáme ani ponětí, proč se chováme právě tak, jak se zrovna chováme. Odhalte 3 omyly, kterým naše nevědomá mysl podléhá.
Kognitivní zkreslení
Kognitivní zkreslení označuje opakující se vzorce myšlení a chování, které nás mohou zavádět k chybným závěrům. Tato zkreslení často podporují pocit jistoty v našem vnímání světa a fungují jako psychologická ochrana našeho pozitivního sebeobrazu.
Výsledkem je, že kognitivní zkreslení ovlivňují naše rozhodování, postoje a úsudky nesprávným směrem. Máme tendenci vyhledávat informace, které souhlasí s našimi názory, zatímco protichůdné pohledy spíše ignorujeme nebo podceňujeme.
TIP: Vyberte si mezi kurzy seberozvoje, které vás naučí velkému množství postupů.
Heuristiky
Heuristiky jsou mentální zkratky, které v našem mozku pomáhají urychlit proces rozhodování. Někdy se však tento proces může urychlit natolik, že v podstatě zapomeneme, co je skutečně důležité.
Ukažme si fungování heuristik na konkrétním příkladu. Představte si, že vám kolega v práci sdělí, že jeho známý vyhrál ve sportce velkou částku. Později během dne objevíte článek o člověku, který v rámci francouzské loterie získal rekordní výhru. A večer sledujete televizní pořad s názvem Noví milionáři.
Automaticky vás napadne, že loterie teď přináší výhry poměrně často, a možná začnete zvažovat, že si také vsadíte. Budete předpokládat, že šance na výhru se zdají být vysoké. Ve skutečnosti jde ale o mylný závěr, kdy váš mozek pouze podlehl mentální zkratce.
Tendence ignorovat náhodu
Lidský mozek má tendenci ve všech situacích hledat souvislosti. Často se pak stává, že podceňujeme význam náhody, jelikož se těžko smiřujeme s tím, že nemůžeme mít vše pod kontrolou.
I to je důvod, proč máme tendenci všude kolem sebe spatřovat nejrůznější vzorce a schémata. Naše nevědomá mysl je lačná po určitém vysvětlení a jasném uchopení celé situace.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.akor.cz.