- Reklama -
DomůAktualityVertikální žaluzie udělají parádu v každém interiéru

Vertikální žaluzie udělají parádu v každém interiéru

Říkáte si: „Do kanceláře možná, ale domů?“ Rozhodně se vertikálních žaluzií bát nemusíte. Právě naopak. Zapomeňte na ty umouněné, které jste viděli někde v kancelářích, a které změnily barvu ještě v době, kdy se ve firmách a v úřadech kouřilo. Vertikální žaluzie jsou moderním a krásným prvkem i do bytu či rodinného domu.

Volba stínění na okna dokáže zcela změnit vzhled našeho interiéru. Řekněme si to na rovinu. Záclony už dávno nelze nazývat moderními a klasické textilní závěsy rovněž nejsou tím, čím by se váš byt měl chlubit v novém tisíciletí. Právě moderní formy stínění jsou ideální změnou. Vertikální žaluzie už dávno nepatří pouze do kanceláří. Umožňují stínit nejen menší plochy či standardní okna, ale i velké prosklené plochy. Skvěle zakryjí trubky od topení, ale současně při správném sklonu umožní teplu proudit do interiéru. To je v dnešní době velice vítané. Stále chceme bydlet vkusně a odhalovat trubky od topení kvůli šetření energiemi a zamezování ztrát se nám nechce. Díky vertikálním žaluziím, kterým se říká i vertikální rolety, ani nemusíme.

Co vlastně jsou vertikální žaluzie?

Celý systém se skládá z vertikálních textilních lamel pověšených na pohyblivých háčcích v nenápadné kolejničce. Lamely jde posouvat zprava doleva, zleva doprava, nebo od středu do stran a zpátky. Vždy podle toho, jak si ovládání vertikálních žaluzií navolíme.

Výhodou vertikálních žaluzií je velká variabilita v interiéru

Hodí se pro malá okna, kde chceme jenom krátké stínění, ne až po zem. Dokážeme tak nádherně zastínit okna nad jídelním stolem, kuchyňskou linkou, i nad pracovními stoly třeba v dětském pokojíku. Krásně však vypadají i v délce po zem. To pak zakryjí nevzhledné stěny, prostoru propůjčí útulnost stejně jako závěsy, současně izolují steny. Perfektní jsou samozřejmě na celoprosklené zdi a obří okna až po zem. Pořád jsme ale nevyjmenovali všechny možnosti, které nabízí.

Dají se instalovat rovněž do výklenků, kam nechcete umísťovat dveře. Dovedou nabídnout stínění, pokud je za výklenkem okno, nebo zajistit soukromí, jestliže se tam usadíme s dobrou knížkou, nebo chceme klid pro studium či práci. Vhodné jsou i pro rozdělení prostoru.

Přemýšlíte, jak třeba vertikálními žaluziemi řešit prostor s oknem a balkonovými dveřmi? Jednou možností je jedna velká vertikální žaluzie po zem s rozměrem ode zdi ke zdi. Ideálně odsouvané od středu do stran. Jinou možností je kombinace dlouhé žaluzie vertikální ke dveřím a kratší k oknu. Zkrácená část umožní lepší proudění tepla od radiátoru do místnosti, protože ten pod oknem bývá umístěn. Ale proudění postačí i naklopení lamel žaluzie. V tomto jsou svislé žaluzie nepřekonatelné.

Vertikální žaluzie FOA

Osvědčeným dodavatelem vertikálních žaluzií je FOA – Westlogic s.r.o. Firma nabízí celou řadu stínění – vertikální žaluzie i různé druhy rolet (látkové, římské, plisé, vč. plisé na střešní okna, termo, typu Den a noc). Jde o výrobu na míru, takže vždy přesně sedí do prostoru, pro který je objednáváme. Vertikální žaluzie FOA jsou vždy na míru. Firma je pro vás vyrobí až do výšky 300 cm a do stejné 300cm šířky. Zatímco profil pro pověšení žaluzií je bílý (materiálem je hliník), lamely si lze vybrat v mnoha barvách a ve dvou šířkách. FOA prodává vertikální žaluzie 127 se šířkou lamel 127 mm a vertikální žaluzie 89 se šířkou lamel 127 cm.

K dispozici je obrovské množství barev a odstínů. Nejvíce odstínů najdete v hnědém, béžovém a šedém spektru. Hojně jsou zastoupeny i odstíny bílé, protože není bílá jako bílá. Tak obrovská nabídka je pro mnohé nečekaná. Jak se rozhodnout, kterou textilii pro lamely zvolit?

Nechte si poslat vzorky zdarma. Pro FOA je samozřejmostí, že vám bezplatně zašle až 8 vzorků. Vzorky se objednávají snadno přímo v e-shopu. Následně vám je doručí obvykle nejpozději do 5 pracovních dní, ale mnohdy je máte doma obratem.

Proč si nechat poslat vzorky? Nejde jen o samotnou barvu lamely. Náš interiér ovlivní i struktura zvolené látky, či její gramáž. Právě ta, spolu s barvou, často rozhodují o průhlednosti či neprůhlednosti vertikálních žaluzií. Takže osahat si látku v ruce, podívat se skrz ni do světla, ověřit si barevný odstín – to vše nám pomůže vybrat nejlepší vertikální žaluzie pro naše bydlení.

Zvolte si vhodnou míru zatemnění

Vertikální žaluzie látkové umí nabídnouti různou míru zatemnění prostor. Zatemnění vyžadujeme z různých důvodů. Jasným je u novorozenců, ale i dětí do předškolního věku (včetně), kterým chceme nabídnout co nejlepší podmínky pro denní spaní. Mnohé děti na světlo reagují negativně a neusnou. Stejně tak potřebují zatemnit lidé, kteří pracují v noci. Po noční je nutný spánek ve tmě. Jen tak naše tělo produkuje dostatek důležitého serotoninu. Bez toho si zaděláváme na různá onemocnění i chronický stres.

Často se zatemnění hodí i v noci. Není totiž tma jako tma. Někoho mohou rušit světla z ulice, jiným lidem vadí měsíc. Mnohdy bydlíme v místě, kde nám přímo do našich oken svítí reklamní poutače, trvale osvětlené budovy, či k nám světlo proniká z dalších bytů. Řešením je zatemnění. Jeho míra je na vás.

Vertikální žaluzie do oken od FOA nabízí většinou střední zatemnění. To je vhodné všude tam, kde není nadměrný světelný smog, nebo se hodí do místností, kde se nespí. Pokud chceme 100% zatemnění, je vhodné si vybrat z produktové řady PREMIUM. Jde o blackout modely lamel. Nemusíte se bát, že „zatemňovací“ znamená černé nebo tmavé. Vůbec ne. FOA je naopak nabízí ve světlých odstínech. Látka je však velice pevná a neprůhledná. Na zadní straně, směrem ven z interiéru, je potažena hladkou zatemňující vrstvou. Díky ní si uděláte v místnosti ve dne noc. Stejně tak si dokonalou tmu užijete v noci.

Nebude problém s čistěním vertikálních žaluzií?

Nic s tím neuděláme, ale vertikální žaluzie budou vždy vystaveny špíně a prachu zejména z ulice, která k nim proniká skrz okno. Přesto se však nemusíte bát jejich čištění. Předně nebude příliš častým. Látkové lamely vertikálních žaluzií jsou potaženy látkou, která je antistatická, nepřitahuje prachové částice a špína z nich samotná odpadne.

Čistit tyto žaluzie je ideální nasucho. Jde využít vysavač s kartáčkovým nástavcem nastaveným na jemné sání. Vystačí však i obyčejná prachovka. Někdy se může stát, že to nestačí. Žaluzii může ušpinit hmyz, ohroženou je v kuchyni či při kreativních hrátkách našich dětí. K čištění je proto možné použít i mokrý hadřík. Pozor však na čištění žaluzií PREMIUM, které mají rovněž zatemňující vlastnosti. Jejich světlo nepropouštějící vrstva se namokro čistit nesmí, jinak by se setřela.

Když je nejhůř, lze sáhnout i po čisticím prostředku. Vždy však nejprve vyzkoušejte reakci textilní lamely na jeho aplikaci. Nejlépe z druhé strany. Pokud ani po uschnutí nejsou na látce patrny tvarové či barevné změny, lze tento čisticí prostředek aplikovat.

Nikdy nečistěte vertikální žaluzie kartáči, ani jinými abrazivními prostředky. Mohli by se trvale poškodit.

Krásné napořád

Vertikální žaluzie umí být krásnými napořád. Při správném zacházení a decentním čištění nemění tvar ani barvu. Lamely se vyrábí z látek s přírodními vlákny. Přidává se len i bavlna. Jsou předem vysrážené, tedy je zákazník kupuje již ve správné velikosti, a tvarově stálé. Maximální srážlivost je u přírodních látek 3%, u syntetických od 1 do 2 %. Až na některé přírodní materiály se barvy nevyšisují ani na sluníčku.

Pokud kupujete vertikální žaluzie do interiéru, snaží se FOA volit do jedné místnosti vždy lamely z jedné šarže. To proto, aby nedošlo k barevným rozdílům.

Měření i montáž svépomocí

Nezdržujte se tím, že byste na měření vertikálních žaluzií či jejich montáž volali montážní tým. Ani za to neplaťte. Lze to zvládnout hravě svépomocí. Pro správné naměření nabízí FOA skvěle připravené návody – textové, s kreslenou grafikou, jak na to, i s videem. Podrobně jsou vysvětleny veškeré přesahy, které je nutné k naměřeným rozměrům přidat.

Důležité je si uvědomit, že měření se liší podle toho, kam a jak budeme vertikální žaluzii montovat. Možnosti jsou následující: vrtání do stropu místnosti, vrtání do zdi a vrtání do výklenku.

Před odesláním objednávky tedy zvažte nejen výběr typu lamel, jejich šířky a materiálu, ale též formy montáže a taktéž to, jak se budou lamely odsouvat. Zdali ze středu do stran, nebo z jedné strany na druhou.

Bojíte se, že něco přehlédnete, či naměříte špatně? S návody, jak změřit vertikální žaluzie, se nesplete. Navíc se s vámi po odeslání objednávky ještě spojí přímo zástupce e-shopu, prověří si naměřená data a pomůže vám doladit detaily objednávky.

Stejně snadné jako naměření je i samotná montáž. Pouze k ní budete potřebovat vrtačku. S tou však snad umí pracovat každý Čech. Jak na montáž vertikálních žaluzií? Stačí si navrtat a namontovat vodicí lištu pro lamely. Ty samotné se pak již pouze necvakávají na háčky.

Objednejte si vertikální žaluzie ještě před vánočními svátky

Nejenže může být váš interiér slavnostnějším a dokonalejším už letos o Vánocích, FOA aktuálně nabízí i vánoční slevu navíc. K 45% slevě teď dává další 17% vánoční bonus. Takto výhodou cenu později nezískáte. Dejte rodině jako společný vánoční dárek krásné a moderní stínění na okna díky vertikálním žaluziím FOA.

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img