- Reklama -
DomůAktualityJaký je rozdíl mezi rizikovým životním pojištěním a investičním životním pojištěním. A...

Jaký je rozdíl mezi rizikovým životním pojištěním a investičním životním pojištěním. A které vybrat?

Rizikové nebo investiční, to je oč tu běží. Odpovědět na tuto hamletovskou otázku si bude muset každý, kdo zvažuje uzavření životního pojištění. Obě varianty mají své zastánce, u obou najdete něco, co ta druhá neumí. A jak už to v životě bývá, konečné rozhodnutí bude přirozeně na vás. Co byste tedy při svém rozhodování měli vzít v potaz?

Alt: Rozdíl mezi rizikovým a investičním pojištěním

Životní pojištění na celý život

Jak investiční, tak rizikové životní pojištění primárně slouží ke stejnému účelu. Jejich cílem je pomoci zabezpečit pojištěného výplatou předem smluvně sjednané finanční částky v případě, že z důvodu nemoci či zranění nebude moci plnit své finanční závazky, případně poskytnout finanční podporu pozůstalým v případě smrti.

O uzavření životního pojištění by tak měli uvažovat především ti, na jejichž příjmech jsou závislé další osoby, zpravidla členové rodiny. Vhodné je ovšem i pro osoby, které žijí samy a splácejí hypotéku či další splátky.

Investice, nebo jen ochrana před rizikem?

V čem tedy spočívá rozdíl? Především v tom, že rizikové životní pojištění slouží výhradně k tomu, aby vám pomohlo v krizových situacích. To investiční pak kromě [1] [2] takovéto standardní pojistné ochrany rizik, nabízí ještě něco navíc. Co to je? Nejedná se totiž pouze o pojištění, ale lze na ně do jisté míry pohlížet jako na finanční nástroj sloužící k průběžnému zhodnocování vkladů, neboť pojišťovna část vámi vkládaných prostředků investuje do předem jasně definovaných investičních portfolií. Takto zhodnocené prostředky vám pak budou po skončení pojistné smlouvy vyplaceny, ať už během trvání smlouvy došlo k nějaké pojistné události či nikoli.

Výhody a nevýhody investičního životního pojištění

Investice všeho druhu s sebou nicméně vždy nesou určitou míru rizika a jejich úspěšnost se odvíjí od pohybů a dynamiky finančního trhu. V tomto případě se navíc obvykle jedná o investici dlouhodobou, nelze tudíž předem s určitostí garantovat, zda a v jaké míře budou vložené prostředky zhodnoceny.

Investiční složka životního pojištění je proto výhodná především pro klienty, kteří chtějí dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat své finanční prostředky a zároveň akceptují určitou míru rizika podle zvolené investiční strategie.

Pokud se rozhodnete uzavřít investiční životní pojištění například u Kooperativy, budete si moci zároveň sami zvolit, zda vsadíte na konzervativnější a jistější investici, nebo se vydáte cestou riskantnější investiční strategie. Zároveň dostanete možnost – kromě pravidelného investování – vložit určitý obnos peněz i mimořádně.

Investiční životní pojištění sice tedy přináší jistou míru rizika v otázce možného vyššího zisku, nicméně stále se jedná v prvé řadě o pojištění, které garantuje plnění sjednané částky v případě pojistné události a slouží především k prevenci před riziky. V životě se však vždy vyplatí předvídat a zbytečných rizik se vyvarovat.


Služby jsou stejné.

upraveno

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img