- Reklama -
DomůMódaJak prát zimní bundy?

Jak prát zimní bundy?

Nová nebo starší zimní bunda na lyže nebo do města, obě potřebují péči, aby vám dobře sloužily. Správná péče je závislá na materiálu, z kterého je bunda vyrobena. Podívejte se na tipy, jak se postarat o zimní oblečení.

Ať máte úplně novou bundu nebo už vám pár let slouží, vždycky je potřeba se podívat na štítek a postupovat podle instrukcí na něm. Přeci jen neperete péřovku nebo softshellku každý den.

Jak prát péřové bundy krok za krokem

Péřovky jsou lehké, nemačkají se a užijete si je jak na horách, tak i ve městě. Se správnou údržbou vás budou hřát dlouhé roky. Je sice pravda, že nemusíte péřovku bezpodmínečně nosit do čistírny, ale určitě vám to ušetří starosti.

Pokud se rozhodnete pro domácí praní, pak byste se měli ujistit o teplotě praní a sušení bundy a také si zajistit dostatečný prostor pro sušení. Rozhodně nepoužívejte běžný prací prášek a zapomeňte na aviváž.

Pravé peří pokrývá ochranná vrstva tuku, kterou by běžný prostředek mohl vymýt, a snížit tak izolační schopnosti náplně. Tuk z peří by vám také mohl na bundě udělat nevzhledné fleky. V drogerii se proto podívejte po pracím prášku na oděvy s obsahem peří. Aviváž nepoužívejte vůbec, narušuje strukturu a pevnost látky.

Nezapomeňte před praním vyndat všechno z kapes, a to i z těch postranních a vnitřních. I malý papírový kapesník dokáže nadělat pořádnou paseku. Zapněte zipy a knoflíky, díky tomu zabráníte zbytečnému opotřebení při praní.

Pokud můžete, vyberte na pračce prací program na peří nebo outdoorové oblečení. Tento program pere na teplotu do 40 °C a používá speciální pohyby bubnu, které podporují odolnost proti vlhkosti a prodyšnost materiálu. Pokud vaše pračka žádný z těchto programů nenabízí, vyberte program pro jemné prádlo. Důležité je vypnout fázi ždímání a odstřeďování a po máchání jen vypusťte vodu.

Sušení nenechávejte náhodě

Péřovku nechte volně uschnout na sušáku. Po vyndání z pračky ji jemně vyždímejte, pověste na ramínko a nechte odkapat přebytečnou vodu. Případně vodu můžete vysušit osuškou. Každých pár hodin s péřovkou jemně zatřeste, aby se uvnitř netvořily chuchvalce peří. Nakonec ji položte do vodorovné polohy a nechte doschnout.

Nesušte ji na topení nebo přímém slunci, které by mohlo peří přesušit a polámat. Volné sušení ale mezi ideální způsoby, protože hrozí vznik plísní a také je dost zdlouhavé. Zkrátit si ho můžete použitím sušičky. Nastavte ji na velmi nízkou teplotou, která zaručí jemné zacházení. Do bubnu sušičky vhoďte i pár změkčovacích míčků, které peří během sušení načechrají.

Pokud však sušičku nemáte a potřebujete ji nosit co nejdříve, pošlete zimní bundu do čistírny prostřednictvím formuláře on-line čistírny clean.cz. Zpátky ji můžete mít už do 24 hodit, takže se nemusíte bát, že byste příští výpravu nestihli.

Jak prát softshellové bundy

Softshellky odolávají větru a odpuzují vodu a jsou proto ideální pro pobyt v zimní přírodě. Softshell navíc vyniká vysokou mechanickou odolností. Její výtečné vlastnosti se však kvůli usazování nečistot, které ucpávají póry, mohou časem snižovat. Nečistoty totiž zamezují dýchání materiálu, a proto je čištění nezbytné.

Drobnou špínu stačí setřít vlhkým hadříkem, ale větší nečistoty je nutné čistit v pračce. Začněte tím, že vyprázdníte kapsy, zapnete zipy a otočíte celý svršek naruby. Softshell perte vždy samostatně, abyste zabránili poškození nebo obarvení jiným prádlem.

I na softshell si pořiďte speciální prací prostředek. Běžný prášek by mohl vlákna nenávratně poškodit. Když ho neseženete v drogerii, zajděte do obchodu se sportovním vybavením. Vynechte aviváž, ta by ohrozila její funkční vlastnosti. Ze stejného důvodu nejsou vhodná ani bělidla a změkčovadla vody.

Bundu pořádně vymáchejte, aby se z ní dostal prací prášek. Bundu neždímejte ji a nesušte v sušičce. Nechte ji oschnout na ramínku a vodu nechte volně odkapat.

Softshellka bude potřebovat obnovit impregnaci, aby vás mohla i nadále chránit. Prodlouží životnost a obnoví ochranné funkce. Seženete ji v tekuté formě i ve spreji. Někdy bývá součástí samotného pracího prostředku.

Abyste nemuseli všechny bundy prát zvlášť a čekat než pořádně vyschnou, můžete je spolu s dalším oblečením poslat do čistírny, odkud se vám vrátí všechno čisté, svěží a především neporušené.

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img