- Reklama -
DomůAktualityJak je to s původem slova hudba a co s ním má...

Jak je to s původem slova hudba a co s ním má společného Dalibor?

Co se týče etymologie slova hudba, uvádějí slovníky jeho původ ve staročeštině. Původní význam však byl odlišný, označoval „smyčcovou hudbu“ nebo „smyčcový hudební nástroj“.

Zajímavé je, že se vyskytuje pouze v češtině, slovenštině a slovinštině, přičemž slovinština jej zřejmě přijala právě z češtiny. Slovinský výraz zní „gódba“. Společný kořen můžeme pak hledat v praslovanštině, ve výrazu „gǫsti“ neboli „hrát na hudební nástroj“.

Přičemž tento původní výraz nejspíše budete znát i vy, neboť ze stejného základu se vyvinul výraz housti. A ten přešel do běžné mluvy s úslovím o Daliborovi, jehož oné činnosti naučila pověstná nouze. 

Dalibor tedy provozoval hru na hudební nástroj a podle jazykovědců není ani mylná asociace se slovem „housle“, nebohý muzikant skutečně svou produkci vyluzoval na ně.

Stejně jako je nesmírně barvité její označení, má mnoho podob i hudba samotná. Chcete je s námi poznat? 

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o oceánech a mořích nebo o legendě renesančního umění z Florencie Leonardo da Vinci.

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img