- Reklama -
DomůZajímavostiPozitivní účinky kratomu na zdraví žen: výsledky online průzkumu

Pozitivní účinky kratomu na zdraví žen: výsledky online průzkumu

Nejen ženy vnímají velký přínos kratomu při léčbě různých bolestí, úzkostí, depresí, dokonce i závislosti na opiátech. Než však lékaři začnou tento lidový lék, je potřeba udělat mnoho průzkumů. Výsledky jednoho z nich si můžete přečíst v tomto článku.

Co je to kratom?

Kratom je asijská rostlina, tradičně používaná proti bolesti a v České republice ji lze zakoupit na internetových obchodech. Jeho primárním alkaloidem je mitragynin. Účinky kratomu jsou závislé na dávce – při nižší dávce jsou stimulační, při vetěí mohou být podobné opiátům. Kromě toho, že se používá pro úlevu od bolesti a také pro zvýšení energie, existují některé neoficiální důkazy, které naznačují, že může být užitečný při zvládání abstinenčních příznaků spojených se závislostí na opiátech. Prodej kratomu v ČR je zcela legální.

Výsledky průzkumu – účinky kratomu

Na základě studie provedené internetovým obchodem Kratomit.cz představuje kratom nižší riziko úzkosti a vzniku závislosti než klasické opioidy. S cílem dozvědět se více o pravidelných uživatelích kratomu v ČR můžeme nahlédnout na anonymní průřezový online průzkum 352 uživatelů v roce 2022 (průměrný věk 31 let, ženy 68 %).

Různé zdravotní problémy, jako jsou bolesti, úzkosti, nebo například také hormonální nerovnováha, v předchozích 6 měsících uvedlo 78 % dotázaných. Mezi hlavní důvody použití patří:

  • snížení deprese: 58 %
  • snížení úzkosti: 63 %
  • úleva od bolesti: 90 %
  • větší komunikativnost: 81 %
  • chuť pracovat či studovat: 76 % (jedná se o osoby vykonávající práci, při níž je potřeba se soustředit, včetně doktorů)
  • omezení nebo zastavení užívání opioidů: 6 % (zbývajících 94 % uvedlo, že s užíváním opioidů nemá zkušenosti)

Většina respondentů uvedla, že kratom užívá minimálně dvakrát týdně. Abstinenční příznaky související s touto látkou byly hlášeny u 8 %. Méně než 20 % uvedlo mírné dočasné nežádoucí vedlejší účinky kratomu, obvykle spojené se zažíváním. 

Kratom diskuze

Kratom může mít lehce rizikový profil ve srovnání s typickými opioidy. Dle dalšího průzkumu (kratom diskuze) docházelo po užití kratomu k pocitu pohody, který eskaloval až do euforie, zvláště při vyšších dávkách. Kratom má, jak odpovědi dotazovaných naznačují, obecně mírné a příjemné účinky záleží samozřejmě na dávkování kratomu a na tom, který druh zvolíte. Druhy kratomu se liší dle barev žil listů: zelený kratom, červený kratom, bílý kratom a podobně.  Je však potřeba udělat ještě mnoho studií, abychom tuto zázračnou rostlinu mohli kupovat také v lékárnách a aby nám ji sami doktoři oficiálně doporučovali.

Jak připravit kratom

Kratom lze připravit mnoha způsoby. Vždy je však potřeba mít kvalitní kratom. Zde je jedna z metod:

  1. Nasypejte do sklenice nebo láhve požadovanou dávku (například 1 čajovou lžičku),
  2. nalijte džus – aspoň 2 dcl pro zjemnění hořké chuti,
  3. pořadně zamíchejte, 
  4. vychutnejte si svůj kratom.
- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img