Úzkost je zcela přirozenou reakcí našeho organismu na situaci, kterou vyhodnotíme jako ohrožení. A nezáleží na tom, zda k tomuto vyhodnocení dojde na vědomé, nebo nevědomé úrovni. Pravdou zůstává, že úzkostí v dnešní době trpí velká část populace. Jak si s ní lépe poradit?
Dělejte pravý opak toho, co vám radí mysl
Jestliže vás trápí úzkost, zapamatujte si jednu důležitou zásadu. A to, abyste v určitých chvílích udělali pravý opak toho, co vám radí vaše mysl. Pokud například vaše mysl zatouží po tom zalézt si do postele a jen tak být, raději se zvedněte a běžte se projít. Nebo popadněte náčiní a okopejte záhon.
Tím, že změníte polohu vašeho těla a zaměstnáte svou mysl, budete se najednou cítit mnohem volněji. Naše mysl, emoce a tělo jsou jeden propojený systém. Pokud tedy učiníte nějakou změnu v těle, automaticky se promítne i do vaší mysli a emocí.
TIP: Absolvujte kurz osobního rozvoje a odstartujte nový rok prací na sobě samých.
Vyhněte se překotnému lapání po dechu
Nesnažte se situaci rychle a mělce rozdýchat. Překotné lapání po dechu může způsobit hyperventilaci, která se následně může projevit mravenčením končetin nebo křečemi. Místo toho si postupně osvojte dech, který se označuje jako čchi kung.
Dýchejte svým aktuálním tempem. Během nádechu začněte počítat a výdech prodlužte tak, aby pokryl celou délku vašeho nádechu. Díky tomu se budete soustředit prakticky pouze na svůj dech a negativní myšlenky vás opustí. Tím, jak zklidníte své myšlení, zároveň zklidníte i tělo a rozbouřené emoce.
Myslete na pravidelný pohyb
Pravidelný sport je pro zdraví našeho těla a duše důležitý. Pokud přes den pracujete spíše fyzicky, snažte se to vyvážit pasivním odpočinkem. Nezapomínejte také pravidelně chodit do přírody. Pamatujte na to, že v našem těle je stejný mozek, jako byl v těle pračlověka. A ten byl zvyklý trávit v přírodě prakticky celý den. Na celodenní sezení u počítače zkrátka naše tělo není stavěno.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.