- Reklama -
DomůZajímavostiInspirace a tipy, jak připravit děti na bezpečné chování během cest

Inspirace a tipy, jak připravit děti na bezpečné chování během cest

Věděli jste, že děti jsou jednou z nejohroženějších skupin v dopravě? Je tomu skutečně tak. Je to mimo jiné proto, že děti vnímají dopravní provoz úplně jinak než dospělí. Odlišně také vnímají vzdálenost a odhad rychlosti. Proto bychom se měli snažit vést děti k bezpečnosti v dopravě. Jak na to?

Víc než jen slova…

Neběhej do silnice, zastav se na konci cesty, musíme počkat na zelenou – to jsou všechno pro děti jenom slova a občas může být legrace, rodiče neposlechnout…V první řadě proto mějte na paměti, že naučit děti bezpečnosti na cestách není jen o slovech, zákazech a příkazech.

Jako rodiče musíte být dostatečně kreativní a důmyslní, snažit se co nejčastěji převést učení na zábavu a vštípit tak dětem to hlavní. Pokud se už rozhodnete jít cestou slov, nikdy by nemělo chybět vysvětlení – proč to děláme, proč čekáme, jak pravidla v dopravě fungují.

Dopravní hřiště jako vhodná volba

Skvělou volbou je vyrazit s dětmi na dopravní hřiště, kde se pravidla běžného provozu děti učí zábavně, leckdy si ani neuvědomují, že jde o učení. Stačí tak popadnout třeba kolo, helmu, reflexní vestu pro děti a vyrazit!

Dopravní hřiště mohou využít děti školkové i školou povinné. V České republice máme dokonce jednu z nejhustších sítí dopravních hřišť v celé Evropě, a tak je dost možné, že to na takové hřiště nemáte ze svého bydliště ani daleko.

Hry s dopravní tématikou

Využít můžete také nejrůznějších her s dopravní tématikou. Na internetu naleznete některé online interaktivní hry. Jednou z nich je třeba interaktivní dopravní výchova. Využít také můžete i deskových her jako je Dopravní výchova, lišácké učení nebo pexesa na poznávání dopravních značek.

Tipy pro rodiče, jak podpořit bezpečnost dětí na cestách

  • Ať už s dětmi vyrážíte na procházku, kolo, koloběžku nebo odrážedlo, myslete na jejich viditelnost. Vyšší viditelnosti dosáhnete díky reflexním prvkům, vyplatí se rozhodně vesta, ale také nejrůznější nažehlovací obrázky nebo svítící odznaky a pásky
  • Při cestě autem nezapomínejte na pásy. Nepodceňujte ani správný výběr autosedačky
  • Buďte dětem v dopravě příkladem, nezapomínejte na helmu, rozhlédněte se při přecházení silnice, nepřebíhejte na červenou. Proč by to měly dělat děti, když ne vy?
  • Dětem je třeba také dostatečně věřit. Veďte děti k samostatnosti a naučte je například samostatně chodit do školy nebo cestovat autobusem k babičce

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

- Reklama -

Must Read

- Reklama -spot_img